Kalbų raidos žinynas
Istorinė ir lyginamoji kalbotyra – diachroninė ir sintetinė lingvistika
Tai mokslinio pažinimo metodo pritaikymo kalbotyrai padarinys ir tolesnio nagrinėjimo priemonė. Serveris skirtas istorinei gramatikai, kilmės žodynams ir kalbotyros talkai aptarnauti. WWW leidybos staklės jau veikia, o medžiaga dar kraunama iš užrašų ir iš kitų šaltinių. Žinynas sumanytas šešiomis dalimis.
- Metodika — mokslinio metodo taikymo kalbotyroje svarba, ypatumai, prielaidos, taisyklės ir būdingos mokslinio metodo nesilaikymo ydos.
- Gramatika — atrasti kalbų raidos dėsniai istorinėje gramatikoje. Ir pripažintų, bet dažnai neįrodytų, neišaiškintų, netikslių arba klaidingų dogmų ištaisymas.
- Konversija — lyginamoji kalbotyra, žodžių kaitos dėsningumai vertimuose, giminingose arba kaimyninėse tautose, būdingi virsmai nevalstybinėse, maišytose ir imperinėse kalbose (lingua franca).
- Onomastika — asmenvardžių, vietovardžių ir kitų vardažodžių buvusios bendrinės reikšmės, jų kaitos ir tarpusavio sąryšių aiškinamieji žodynai.
- Etimologija — ištirtų žodžių atskleista kilmė, buvusi pradinė reikšmė, sklaida, atitikmenys mirusiose ir dabarties kalbose, šventraščiuose ir garbės tituluose.
- TLKŽ — „Tarptautinės lietuvių kalbos žodynas“, svetimybės, puskalbė, žodžių darkymas, sakinių luošinimas ir kalbos tarša.
- Naujienos — kalbotyros įvykiai, šio žinyno ir jo WWW buveinės pokyčiai.
- Paieška visame žinyne ir jo naujienose žodžio arba ištraukos užklausomis.
Dar yra išleistas vadovėlis ir tęstiniai straipsniai leidykloje „Sava Lietuva“:
- Mokslinės tikybos elementorius — pažinimo mokslinių pagrindų vadovėlis su pradinėmis sąvokomis ir taisyklėmis (10 lapų kišeninė knygelė internete);
- Žodžio istorinė kelionė — disertacijų pavidalo apybraižos apie vieno kilmės kelmo esminių žodžių išplitimą ir raidą. Su virsmų priežastimis, jas sukėlusiais įvykiais ir jų laikotarpiais, pokyčių kryptimis ir sąlygomis, aplinkybėmis ir dėsningumais. Apžvalgos mokslinės, bet skirtos ir visuomenei, mokykloms, tinkamos net smalsesniems vaikams, vietoje netikrų nuotykinių pasakų;
- Kalbos pirtelė — dabartinėje žiniasklaidoje, valstybės tarnybose ir mokyklose platinamų kalbos ydų glausti išaiškinimai, ištaisymas, patarimai.
Smulkesnė žinyno sandaros rodyklė yra viršelyje — az.on.lt, o šio pradinio lapo (titulo) URL yra https://az.on.lt/legua. Nagrinėti geriausia nuosekliai kaip knygą, bet prireikus galima ieškoti tiesiai parūpusio žodžio — užklausos lovelis yra kiekvieno tinklapio viršuje dešinėje.
Ištraukas kartoti (kopijuoti, cituoti) kitur leidžiu nė neatsiklausus, bet ne ištisai, tik vieną kitą ir tik su veikiančia URL nuoroda į atitinkamą žinyno lapą ir nurodant autorių. Žinynas papildomas, taisomas ir tikslinamas nuolat, todėl remtis geriau ne popieriniu jo atvaizdu, o „gyvo“ tinklapio URL internete.